Zájezd do Velké Británie

V termínu od 10. 3. do 15. 3. 2024 se žáci druhého stupně naší školy zúčastnili zájezdu do hlavního města Velké Británie – Londýna. Cílem tohoto šestidenního výjezdu bylo vyzkoušet naše žáky ze znalosti anglického jazyka ve zdejší quakerské škole Queen’s English Language School a poznat největší londýnské památky. Podařilo se jim to? Učitelé K. Bílíková a J. Hrabovský, učitelský dozor výletu, byli se zkušenostmi svých svěřenců více než spokojeni. Žáci během druhého a třetího dne absolvovali vždy 4 hodiny výuky v anglické škole a na závěr každý z účastníků získal diplom za úspěšné splnění tohoto osmihodinového anglického kurzu.

Jak již bylo zmíněno, další z aktivit zájezdu do Velké Británie bylo poznávání londýnských památek. Co vše žáci navštívili a jaký byl program? Po únavné třiadvacetihodinové cestě započali svou prohlídku Londýna u observatoře v Greenwich, kudy prochází Prime Meridian (nultý poledník), podle kterého se nastavují hodiny po celém světě, a také se zde můžete postavit jednou nohou na západní a druhou na východní polokouli – tedy obkročmo přes nultý poledník. Poté následovala plavba po Temži z Greenwiche do Westminsteru. Zde si žáci prohlédli Big Ben neboli Elizabeth Tower, Westminsterský palác, katedrálu svatého Pavla, později došli k Buckinghamskému paláci, kde zhlédli střídání stráží. Dále již pokračovali přes Trafalgarské náměstí do centra města, kde si mohli prohlédnout dopravní uzel a náměstí Piccadilly Circus a také si zde dali rozchod, aby měli možnost se občerstvit a nakoupit si suvenýry. Poté pokračovali ke Jewel House v Toweru, kde jsou uloženy britské korunovační klenoty. Nakonec se žáci jeli ubytovat u předem domluvených rodin.

Druhý den jsme se po výuce vydali do centra Kingstonu, kde jsme si mohli projít uličky s obchody a zhlédnout opět něco z londýnské architektury. Třetí den odpoledne jsme se vydali navštívit Hampton Court Park.

Ve čtvrtek se již odjíždělo z Londýna a cestou do přístavu Dover jsme si udělali zastávku v krásném historickém městečku Cantenbury, kde jsme navštívili katedrálu, ve které se kdysi korunovali panovníci Anglie.

Při pobytu jsme zažili skoro všechny podoby anglického počasí – přes počáteční hustou mlhu, déšť, až po závěrečnou modrou oblohu a slunce, které nám na rozloučenou s Velkou Británií krásně osvětlilo bílé útesy Doverské.

Všichni si výlet užili a budou na něj do konce života vzpomínat.

Jiří Bulfán – 9. třída