Vědecký festival na ISŠ

Ve středu 6. prosince 2023 jsme vyrazili z areálu ZŠ Poličná na ISŠ – COP ve Valašském Meziříčí na tzv. Vědecký festival. Venku bylo hodně sněhu a všude to klouzalo. Když jsme přicházeli k ISŠ, cítili jsme už z dálky vůni punče.

Po příchodu jsme se rozdělili do dvou skupinek a se svými průvodci jsme se rozešli po areálu školy a dívali se na firmy spolupracující s ISŠ. Pak nás průvodce odvedl do horního patra, kde jsme zkoušeli své vědomosti pomocí úkolů, které nám přichystali studenti. Naše skupinka se dostala na žebříčku na druhé místo. No není to super? Přece jenom jsme si něco ze školy zapamatovali. Průvodce nás poté dovedl do přednáškového sálu.

Usadili jsme se a do sálu se začaly se hrnout další třídy z jiných základních škol. Show mohla začít. Na stole byla spousta roztodivných lahviček, hadiček, krabic atd. Vědec z ostravského areálu Vítkovice nám ukázal, jak dusík mrazí, jak změnit barvu ohně a také magického džina v láhvi, který z ní po zapálení utekl! Myslím, že téma bylo moc hezky zpracované a poutavé i pro nás deváťáky. Po ukončení této show nás před sálem čekali čerti s bonbony. Pak nás průvodce dovedl k 3D tiskárnám, kde nám studenti ukázali, co vše dovedou, a mohli jsme si zkusit sestavit hlavolam vytvořený na tiskárně. Hned jak jsme byli hotovi, odvedl nás průvodce k CNC strojům a tam nám studenti ukázali, co všechno jde vytvořit tímto obráběním. Nejvíc nás zaujala růže, kterou vytvořil jeden z mistrů.

O místnost dál nám ukázali přístroje – např. skener tvrdosti a tloušťky materiálu a kamerku na kontrolování spárů v trubce. Pak jsme dostali lístečky na tombolu a vydali jsme se do dolního patra, kde bylo v jedné z místností peklo. Tam jsme mohli ochutnat sýry a něco si vyrobit. Nakonec jsme vyšli ven, kde jsme za lísteček dostali muffin a punč. Za naši za třídu si dovolím napsat, že tato akce byla super, a to nejen kvůli tomu, že jsme se neučili, ale kvůli tomu, že ISŠ dokáže zaujmout.

Radim Glíž – 9. třída