Prevence internetových rizik

V dnešní digitální době je důležité, abychom byli vybaveni znalostmi a dovednostmi potřebnými k bezpečnému a zodpovědnému používání internetu. Proto jsme měli ve dnech 7. a 8. března naplánované přednášky pro každý ročník naší školy. Přijel za námi RNDr. Bc. Ludvík Hanák, lektor vzdělávací společnosti e-Duha.

A o jakých tématech jsme hovořili? V první třídě se žáci učili, že i když mohou na internetu najít nové přátele, je důležité si pamatovat, že ne všichni lidé online mají dobré úmysly. Druhá třída se zaměřila na netiketu, tedy soubor pravidel pro slušné chování na internetu. Ve třetí třídě se učili, jaké informace je bezpečné sdílet a jaké nikoliv, abychom si zachovali své soukromí a bezpečnost. Čtvrťáci se věnovali platformě YouTube a páťáci zase TikToku. Šestá třída se zabývala problematikou online závislostí, osmá riziky internetového nakupování a v deváté třídě se žáci učili o rizicích spojených s online hazardními hrami.

My, sedmáci, jsme se zabývali riziky spojenými se sociálními sítěmi. Přednáška trvala dvě vyučovací hodiny, ale nám to přišlo jako minuta. V první hodině jsme se bavili o našich zkušenostech se sociálními sítěmi a ve druhé jsme spíše dostávali cenné rady, jak se vyhnout nebezpečným „challenge“, které nás mohou ohrozit na životě. Je velice znepokojivé, čím se někteří mladí na internetu baví. Známá je např. „Kylie Jenner Lip Challenge“, výzva, kde si účastníci zvětšují rty pomocí podtlaku vytvořeného láhví, což může vést k popraskání a krvácení rtů.

Je důležité, abychom si uvědomovali rizika a nebezpečí těchto výzev a vždy upřednostnili bezpečnost před účastí na takovýchto aktivitách na internetu.

Klaudie Šochová – 7. třída