Kategorie: Aktuality a informace

Literární výročí - 2015

V letošním roce si připomínáme tři významná výročí představitelů české literatury - 100 let od narození Jana Drdy,115 let od narození Jana Wericha a Jiřího Voskovce.

Ve vyučovacích hodinách jsme o těchto osobnostech hovořili,dozvěděli jsme se řadu zajímavostí z jejich života,četli a rozebírali jsme ukázky z jejich tvorby.Žáci 7.třídy dokonce zpracovali projekty týkající se těchto osobností naší kultury.

Kdo to vlastně byl Jan Drda,Jan Werich a Jiří Voskovec?

Jan Drda (1915 - 1970) se zapsal do historie české literatury jako prozaik,novinář a dramatik.Od mládí psal povídky i hry pro ochotnické divadlo.K jeho nejznámějším dílům patří román Městečko na dlani a soubor povídek Němá barikáda.

Jan Werich (1905 - 1980) a Jiří Voskovec (1905 - 1981) se proslavili nejen v naší zemi,ale i v zahraničí.Od roku 1929 tato autorsko - herecká dvojice působila v Osvobozeném divadle.Spolu s hudebníkem Jaroslavem Ježkem představili u nás nový typ satiry v hudebně - dramatickém žánru.Za připomenutí stojí hry - Balada z hadrů,Kat a blázen,Caesar,Rub a líc,Těžká Barbora.

                                                             (Jan Machalský - 8.třída) 

print Formát pro tisk