Informace k žádosti o ošetřovné

Byla upravena žádost o ošetřovné. Maláčová vyzývá rodiče, ať s vyplněním počkají

Zažádat o ošetřovné mohou ti rodiče, kteří musí s dětmi zůstat doma kvůli zavřeným školám. Při rozvolňovacích vlnách se však pomalu začaly otevírat a některé děti mohou na vyučování docházet. Ne vždy je to ale možné a nově musí rodiče uvést důvod, proč své děti nechávají doma. Ministryně Maláčová (38) je vyzývá, aby s vyplněním žádosti o ošetřovné ještě počkali.

Pokud se v rodině nachází někdo, kdo je v rizikové skupině a mohl by se snadno koronavirem nakazit, je naprosto pochopitelné, že dítě zůstane doma, dokud to bude možné. Mnoho rodin se stará o prarodiče a ne všichni členové jsou naprosto zdraví. Pokud je tomu tak, dítě školu navštěvovat nemusí. To samé platí pro samotného žáka, který kvůli svému zdravotnímu stavu nemůže do školy docházet.

Druhý důvod k vynechání školy Dítě může vynechat školu i z toho důvodu, že se nevejde do školních skupin po 15 dětech. Některé školy kvůli takovému pravidlu totiž nemají dostatek prostoru nebo personálu. Jeden z těchto důvodů budou muset rodiče dětí, které zůstávají doma, zaškrtnout v upraveném formuláři se žádosti o ošetřovné. To se vyplácí zpětně.

Času je zatím dost Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová rodiče vyzývá, aby s vyplňováním nikam nespěchali.  „V práci ho budete dokládat až 1. června, dříve ho ČSSZ nemůže přijmout. Musí být uzavřený celý měsíc,“ uvedla Maláčová s tím, aby počkali, než ČSSZ vydá informace k vyplnění. „Máte času dost,“ dodala.

Odkaz na článek: