Exkurze do Osvětimi

Dne 15. 3. 2018 byla pro žáky deváté třídy zajištěna vzdělávací exkurze do Muzea holocaustu, bývalého koncentračního tábora Osvětim.

Tuto akci zprostředkovala naší škole vzdělávací cestovní agentura pana Kočího. Samotný organizátor nám již cestou na místo poskytl řadu důležitých informací.
Po příjezdu na místo se nás ujal česky hovořící průvodce. V první části programu jsme navštívili koncentrační tábor Osvětim – Auschwitz. Zde jsme procházeli jednotlivými bloky budov, v nichž byly vystaveny dobové fotografie a dokumenty. Krutou historii tábora dokreslovalo i obrovské množství exponátů, osobních věcí, které zde po uvězněných zůstaly.
Asi po dvou hodinách jsme se autobusem přemístili do vyhlazovacího tábora Březinka německy Birkenau. Na této obrovské ploše obehnané ostnatým drátem se nacházelo velké množství „baráků“, v nichž věznění přežívali. Do některých z nich jsme mohli nahlédnout a od průvodce jsme se dozvěděli, jaký byl v táboře denní režim, jak probíhala hygiena, zda bylo vůbec možné zrealizovat úspěšný útěk. Při návštěvě plynové komory nám všem běhal mráz po zádech.
Přestože jsme se o této tematice hodně dozvěděli v rámci výuky ve škole, teprve osobní zážitek nám poskytl reálnou představu o místě hromadného vyvražďování lidí v průběhu 2. světové války.
Exkurze byla velmi poučná a po cestě zpět jsme všichni měli o čem přemýšlet.

Zbyněk Skotnica – 9. třída